Kardio & vytrvalost Kolektivní sporty Tipy & rady Zajímavosti

Co znamená, když dáte eso?

Každé rozehrání v tenisu, volejbalu či badmintonu se zahajuje podáním, neboli servisem. Podání je jedním ze základních tenisových úderů, kterým hráč uvádí míč do hry a tím ji zahajuje. Na tento úkon má v pravidlech stanovený časový interval 25 vteřin. Nohy musí být při servisu v klidovém postavení za základní čarou protilehlé poloviny dvorce, než v jaké stojí reternující hráč, tedy protihráč. Podobně je to ve volejbale, s tím rozdílem, že servírující hráč udeří do míče rukou a nikoliv raketou jako v tenise.

Kdy se jedná o eso?

Pokud míček nebo míč dopadne do protilehlé poloviny dvorce, tedy do pole soupeře aniž by se jej protihráč dotkl, jedná se o tzv. eso. Tenisovou mluvou jde o to, že hráč zaznamená přímý bod z podání.

Technika pomáhá rozhodčím

Zejména v tenisu se hra za poslední roky velice zrychlila. Hráči udávají míčku rychlost mnohdy až kolem 130 km/hod. Na umělých površích pochopitelně nezanechává míč při dopadu žádnou stopu, takže je často velmi obtížné postřehnout, kde se míč dotkl plochy kurtu. V takových případech se osvědčuje moderní technika, které se říká jestřábí oko. Pohyb míčku se na obrazovce zpomalí a místo dopadu lze zřetelně zaregistrovat. Pokud se dotkne čáry, jedná se o bod podávajícího a když se protihráč míčku ani nedotkne, zaznamená podávající hráč přímý bod z podání, čili eso.