Ostatní

Jak si vybrat to správné kolo?

Plánujete začít s cyklistikou? Nebo jste v jízdě na kole našli zalíbení a rádi byste vyměnili své kolo za nové? Pojďme se podívat na to, jak vybrat to pravé právě pro vás. Pro správný výběr kola je klíčové zvolit patřičný typ. V nabídce jich naleznete mnoho. Je potřeba zvážit, kde a kdy budete své jízdní kolo nejčastěji využívat.

S horským kolem zvládnete kopce

Do těžkého terénu je ideální volbou horské kolo. Horské kolo, přezdívané MTB, si hravě poradí s nerovnostmi, kamením a dalšími překážkami, které vám mohou vaši jízdu v terénu ztížit. Horské kolo zajistí příjemnou jízdu v horách a na neupravených stezkách, ovšem díky širším kolům pojedete na silnici nebo po cyklostezce o něco pomaleji než na silničním kole.

Na běžné cesty zvolte silničku

Pokud jezdíte každý den do práce po silničních komunikacích a upravené vozovce, je pro vás nejvhodnější zakoupit kolo silniční. Silniční kola jsou charakteristická ráfky s úzkými plášti. Ty zajistí především rychlou jízdu. Silniční kolo je stavěno k využití na zpevněných cestách, proto je špatně ovladatelné a velmi náchylné k poškození při projížďce neupraveným terénem.

Kompromis je jistota

Hledáte parťáka, který vás sveze po silnici a nezalekne se ani lehčího terénu v podobě polní cesty nebo nezpevněné cesty? Pak zaměřte při výběru svou pozornost na krosová či trekingová kola. Obě tyto kategorie nabízí kompromis mezi horskými a silničními koly. Svým vzhledem se velmi podobají MTB, ale jsou opatřena užšími ráfky, které zajistí pohodlnější jízdu na tvrdých površích.

Jak je to s elektrokoly?

V poslední době si velkou oblibu získala elektrokola. Díky elektrickému pohonu se můžete jako začátečník klidně vydat na cyklodovolenou se svými přáteli, kteří jsou výrazně zdatnějšími cyklisty, a budete schopni s nimi udržet tempo. Bez námahy zvládnete ujet desítky až stovky kilometrů a zdoláte i nepříjemná stoupání.

Pokud vám po cestě dojde baterie, můžete jet jako na obyčejném kole, ale pozor, šlapání bez pomoci pohonu je pak o dost fyzicky náročnější… I mezi elektrokoly si můžete vybrat vhodný typ na jízdu po městě, cyklostezkách nebo lesních a horských terénech.

Co dalšího zohlednit při výběru

Pokud jste vybrali, jaký typ kola by se pro vás hodil nejvíce, je potřeba vybrat správnou velikost na základě vaší výšky. Dalším kritériem výběru často bývá cena. Ceny kol začínají v řádech tisíců korun, ale mnohem častěji se pohybují v desítkách tisíc, a pokud to s cyklistikou myslíte skutečně vážně, může cena dosáhnout až stovky tisíc korun.

Čím kvalitnější kolo si vyberete, tím bude cena vyšší, ovšem zajistí vám příjemnější a spolehlivější jízdu. Ve vyšší cenové kategorii se pohybují také všechna elektrokola. Chcete-li tedy sáhnout po kvalitě, ale neumožňuje vám to aktuální finanční situace, může být šikovným řešením krátkodobá půjčka. Díky ní můžete ihned vyrazit za novými dobrodružstvími na svém novém kole.