Ostatní

Jak vybrat jezdeckou přilbu? Tento návod vám pomůže

Helma je základním ochranným prvkem každého jezdce. V tomto článku vám tedy pomůžeme s jejím výběrem a ukážeme, na co byste si měli dát pozor.

Jezdecké helmy na koně jsou naprosto klíčové, a to především pro bezpečnost samotného jezdce. A je jedno, jestli chcete závodit, nebo na koni budete jezdit jen ve volných chvílích. Bez ní se prostě neobejdete. V následujících řádcích vám proto přinášíme několik tipů, podle kterých můžete vaši helmu vybírat.

Důležité parametry

Jezdecké helmy na koně plní především bezpečnostní funkci. Ale to jen v případě, že perfektně sedí na hlavě jezdce. Při výběru tedy zvažte, jestli nebude lepší koupit nastavitelné nebo pevné helmy. Vyberte si především takovou helmu, která vám bude dokonale sedět. A to nehledě na její typ. K čemu se ale jednotlivé typy helem hodí?

Pevná helma je vhodná pro dospělé jezdce. Ti totiž mají jistotu, že se jejich obvod hlavy určitě nezvětší. Jelikož už nemusíte tolik hlídat její velikost, budete moct investovat více peníze do kvalitnější helmy. Sháníte-li jezdeckou helmu na koně pro dítě, pak rozhodně není nad čím přemýšlet – sáhněte po nastavitelné přilbě. Nastavitelná helma na koně vám ušetří spoustu peněz na dalších několik let dopředu, a zároveň splní svoji bezpečnostní povinnost.

Odvětrávání

Dalším parametrem je odvětrávání, které ocení především jezdci v letních měsících. Helma na koně během parných letních dnů funguje na principu nasávání chladného vzduchu v přední části helmy, a naopak teplý vzduch vyvede za pomocí speciálních kanálků po obvodu helmy ven. Vy tak budete mít hlavu neustále chlazenou a nebude vás trápit nepříjemný pot a jiné problémy spojené s vysokými teplotami.

Cena versus kvalita

Cena je dalším faktorem, která úzce souvisí s kvalitou. Čím více peněz budete investovat, tím kvalitnější materiál, technologii nebo vyvážení dostanete. Dražší jezdecké helmy mají obvykle propracovanou výrobní technologii společně s dlouhými hodinami zátěžových testů. Levnější varianty jezdeckých přileb pak sice splňují stejnou bezpečnostní normu, nenabízí však takový komfort. A ani výběr.