Ostatní

Které doplňky stravy jsou mezi sportovci nejrozšířenější?

Většina sportovců si uvědomuje, že své tělo vystavuje zátěži, a proto musí doplňovat potřebné látky v rámci doplňků stravy, jelikož pestrá strava k tomu nestačí. Doplňky stravy pro sportovce tak účelně pomáhají v zachování jejich zdraví, tak aby tělo nestrádalo nedostatkem nějaké látky. Mezi nejvíce ohroženou skupinu z hlediska nedostatku potřebných látek patří především výkonnostní a profesionální sportovci, ale i lidé, kteří se věnují sportu pravidelně.

Proteinové doplňky

Mezi nejčastěji užívané doplňky stravy patří zejména proteinové doplňky. Proteiny jsou důležité především pro růst a obnovu svalů. Svaly totiž potřebují po námaze vyšší obsah bílkovin, aby se mohly co nejlépe obnovit. Na trhu lze najít velké množství proteinových doplňků, z nichž mezi nejčastěji užívané patří syrovátkový protein neboli Whey proteiny. V oblibě jsou také proteinové nápoje a proteinové tyčinky, které slouží jako rychlý zdroj bílkovin, jež si lze vzít kamkoliv s sebou. Řada proteinů je určena i přímo pro vegany.

Aminokyseliny

K často užívaným doplňkům stravy patří také aminokyseliny, a to především BCAA neboli aminokyseliny s rozvětveným řetězcem, a to L-leucin, L-isoleucin a L-valin. Tyto aminokyseliny patří do skupiny esenciálních aminokyselin, tudíž je potřeba je přijímat potravou, jelikož je nedokáže tělo samo syntetizovat. Jejich funkcí je podílet se na růstu a regeneraci svalové hmoty a dodávat tělu energii. Sportovci je nejčastěji užívají ve formě prášku, kapslí, tyčinek a nápojů. Velice oblíbený je zejména bcaa nápoj a bcca voda.

Vitamínové doplňky

K hojně užívaným doplňkům stravy patří také vitamínové doplňky, jež zahrnují vitamíny a minerály pro sportovce. Řada vitamínů a minerálů je často již součástí sportovní výživy. Z vitamínů a minerálů je především vhodná suplementace vitamínů skupiny B, C a D, které podporují metabolismus, imunitní systém a zmírňují únavu. Z minerálů je to pak hořčík a vápník. Mezi důležité látky pro sportovce patří také omega mastné kyseliny.

Dodejte tělu všechny potřebné látky, aby nestrádalo. Doplňky stravy pro sportovce najdete na e-shopu Insidefit.cz.