Novinky Ostatní Zajímavosti Zdraví

Nakopněte své zdraví: Sportujte!

Kromě zdravého jídelníčku jsou nevyčíslitelné také přínosy cvičení. My lidé jsme uzpůsobeni k tomu hýbat se, to je pro naše tělo přirozenost. Víme, že k životu v pohybu máme i při denní snaze daleko, přesto se to málo také počítá. Většina z nás musí denně sedět v kanceláři několik hodin v kuse.

Smíchejte ten čas strávený sezením na židli a neustálé pojídání nekvalitních potravin a vaše úsilí být zdravější se stane obtížnější a obtížnější. Nahraďte ty nezdravé potraviny nějakými výživnými svačinkami, které si můžete dát v průběhu celého dne. To vám pomůže, ale nesmíte zapomenout, že právě cvičení je nejefektivnější a nejvíc opomíjenou složkou zdraví.

Sportovat se vyplatí

Fyzická složka sportu se samozřejmě počítá, ale stejně tak je důležitý vliv sportu na naši psychiku. Právě skutečnost, že sporty obvykle děláme ve vícero lidech, nás baví nejvíc – šance setkat se s lidmi, hýbat se společně a soutěžit mezi sebou.

Sportování nemění jen tělo, ale také život jako takový. Sport umožňuje lidem vytvářet pevnější vazby, seznámit se s lidmi s podobnými koníčky a trávit s nimi příjemný čas.

Sport je vstupenka do společnosti

Nejčastěji se snažíme do sportovních kolektivů zapojit děti. Nejenže má sport spoustu vlastností pozitivně ovlivňujících naše tělo zevnitř i zvenčí, ale zároveň udržuje děti zaneprázdněné a sdružené.

V Los Angeles se fotbalový tým LA Galaxy rozhodl měnit životy mladých Hispánců tak, že každý druhý rok pozval děti z okolí k účasti na fotbalovém zápasu. To měnilo životy nejen jim, ale i rodičům, kteří tak našli pro své děti koníček a mohli si také trochu odpočinout.

Dalšími oblíbenými sporty kromě fotbalu jsou basketbal a baseball.

Také internetové stránky golfového klubu z Houstonu jsou příkladem toho, že se společnost snaží zlepšit životy dětí skrze sport. Jejich cílem je přivést ke golfu více dětí a nebrat v potaz jejich finanční situaci.

Jejich program se soustředí na pomoc dětem při vývoji zdravých návyků a lásky ke sportu. Do programu se zapojilo již přes 300 000 dětí a společnost má v plánu do konce roku 2020 navýšit toto číslo dvojnásobně.

I v New York City existuje podpůrná organizace, která umožňuje dětem z nízkorozpočtových domácností strávit léto naplněné outdoorovými aktivitami. Děti si tím pádem najdou nové přátele, upevní morálku a naučí se něco nového, co jim leckdy vydrží po celý život.

Vyjmenovali jsme jen několik příkladů, jak může sport ovlivňovat děti v aktivitě, začlenění do kolektivu a lásce ke sportu.

Sport jako podpora

Ne nadarmo se sport doporučuje každému, kdo má nějaké problémy. Pokud nejsme aktivní, může to negativně ovlivnit jak naše fyzické zdraví, tak naši psychiku. Sporty nabízejí řešení i na to – pomáhají vytvářet pevnější sociální vazby a zlepšovat kvalitu života.

A nejlepší samozřejmě je, když se spojí všechny tři účinky sportování – lepší fyzický i psychický stav a pevnější sociální vazby. Kombinace těchto tří důsledků sportování má skvělý vliv na naše emoce.

Osvojte si zdravý a aktivní životní styl a uvidíte, že tím nezměníte nejen sebe, ale i svou rodinu a přátele.