Zdraví

Přežijte podzim bez nachlazení

Podzim je období, které přináší nádherné barvy, ale také plískanice a nachlazení. Jak obstát v tomto nepříjemném počasí a nepřinést si domů nachlazení a chřipku? Ovlivní to celá řada faktorů.

Strava, která posílí imunitu

Imunitu lze posilovat různými způsoby. Jedním z nich jsou i některé potraviny. Aby tělo dobře fungovalo, potřebuje celou řadu minerálů a vitamínů, které jeho imunitu podpoří.

  • Kostní vývar

Obsahuje celou řadu tělu prospěšných minerálů (vápník, hořčík, fosfor, křemík, síru nebo jód). Pokud z něj chcete vytěžit maximu, přidejte třeba cibuli nebo česnek.

  • Plody, které obsahují větší množství vitamínu C

Do jídelníčku zařaďte větší množství citrusových plodů, červenou papriku, brokolici nebo třeba kiwi. Také zázvor obsahuje velké množství látek, které vaši imunitu posílí, zejména protizánětlivou látku gingerol.

  • Mořské plody

Obsahují především omega 3 mastné kyseliny, které pomáhají snižovat zánět a chrání před respiračními chorobami. Jsou to především krabi, mušle nebo losos.

Vhodně se oblékejte

Podzimní počasí je vrtkavé. Ráno bývá chladno a deštivo, odpoledne vysvitne sluníčko. Musíme se na tyto výkyvy počasí připravit i co se týče oblečení. Oblékejte se ve vrstvách jako cibule, umožní vám to snadnější regulaci teploty. Pokud jste zvyklí na bavlněné materiály, na podzim se snažte je vyměnit za funkční materiály, které umožní tělu dýchat, ale zároveň udržují teplo.

Také nohy musí být v teple. To vám zajistí nejen teplé ponožky, ale i kvalitní obuv. Zapomínat nesmíme ani na čepice. I hlava vyžaduje teplo.

Vyhněte se davům

Nejvíce bacilů najdeme v místech, kde se shlukují lidé – fronty v obchodech, čekárny u lékaře, ale i společenské akce. Pokud je zrovna “chřipkové období”, zkuste se těmto situacím vyhýbat.

Nepodceňujte spánek

Kvalitní spánek dodá tělu energii, regeneruje metabolické procesy a podpoří naši imunitu, proto není dobré jej podceňovat.

Doplňujte vitamíny

Když je nevlídné a chladné podzimní počasí, je náš organismus vystavován velké zátěži. Je potřeba posilovat imunitu, aby tělo odolalo podzimním nástrahám. Proto je důležité dopřávat si velké množství vitamínů a to nejen z ovoce a zeleniny. Vitamíny obsahuje i celá řada vitamínových doplňků.