Inspirace Tipy & rady Zajímavosti

Jak si vybrat snowboard

Pokud se rozhodnete pořídit si snowboard, neupřednostňujte pouze pěkný design. Nesprávně zvolené prkno s výbavou vám může velice znepříjemnit vaše sportovní aktivity a pobyt na horách.

Při výběru snowboardu je důležité zohlednit především vaši jezdeckou úroveň a zkušenosti. Důležitou roli hraje i styl, kterému se budete chtít věnovat – freeride (jízda v prachovém sněhu), freestyle (jízda v parku na překážkách, skoky) nebo tzv. race či alpine (rychlá jízda na tvrdém prkně a s tvrdými přezkovými botami).

Typ jízdy

Freeride snowboardy jsou vhodné pro jízdu volným terénem. Mají, oproti patě, delší špičku, která je také trochu širší. Prkna jsou tvrdší.

All Mountain snowboardy volí jezdci, kteří chtějí využívat více druhů terénů – sjezdovka, volný terén, snowpark.

Freestyle snowboardy bývají o něco širší a jsou určené pro rotace, skoky a podobně.

Alpine nebo také Carving snowboardy jsou ideální pro jízdu na sjezdovce. Jsou to dlouhá a úzká prkna, vyrobená z tvrdších materiálů.

Parametry prkna

  • Délka snowboardu

Délka souvisí především s výškou jezdce. Snowboard by měl sahat zhruba mezi bradu a nos. Vhodně zvolená délka vám usnadní jízdu.

  • Šířka snowboardu

S příliš širokým prknem se při jízdě nadřete. Příliš úzké prkno zase bude způsobovat časté pády.

  • Hmotnost jezdce

Každé prkno má svou váhovou toleranci, kterou je, při nákupu, potřeba brát v potaz. Lehčí jezdec nevyužije celý potenciál prkna. U jezdce s vyšší hmotností hrozí poškození prkna.

  • Měkké nebo tvrdé prkno

Měkčí prkna jsou vhodnější pro ty, kdo s jízdou teprve začínají. Jsou snadněji ovladatelná. Nejsou však vhodná pro rychlejší jízdu, hůře se pak ovládají.

Tvrdší prkno je vhodné pro jezdce se zkušenostmi. Je ideální pro rychlou jízdu.

V nabídce jsou v podstatě ři varianty materiáluměkký (soft), středně tvrdý (mid-stiff) a tvrdý (stiff).