Inspirace

Skialpinismus a jak se vyznat ve vybavení

Skialpinismus není už dnes jen dojít na lyžích po zasněžených Alpách k horolezeckým stěnám a svahům. Dnes se z této aktivity stal samostatný sport, který se navíc rozvětvil hned do několika dalších stylů. Vždy jde ale o to někam dojít v horách na lyžích a sjet zase dolů. Pro výběr vybavení je důležitý poměr vyšlapané a sjeté části túry a samozřejmě profil trati. Protože jde o pohyb často v odlehlých částech pohoří, je třeba ovládat celou řadu schopností jako základy horolezectví, orientace v terénu nebo meteorologie. Pro bezpečný skialpinismus budete ovšem potřebovat nejen vědomosti, ale také kvalitní a správně kompatibilní vybavení.

Vybíráme lyže

Svou pozornost zaměřte především na výběr lyží a bot. Záleží především na tom, zda budete více chodit a sjezdů bude méně, nebo se naopak těšíte hlavně na sjezdy v čerstvém prašanu. Budete-li se více „vozit“, vsaďte spíš na širší dřevěné lyže, které vám poskytnou potřebnou stabilitu a ovladatelnost v hlubokém sněhu. Na výstupy jsou však naopak příliš těžké, pro ty se mnohem lépe hodí výrazně užší a lehčí lyže, které nebudou jako koule na noze. Existují samozřejmě univerzální varianty, ty ovšem, jak už to bývá, nejsou nijak zvlášť dobré ani na sjezd ani na výstup, ale zvládnout se na nich bojí dá. Je to především otázka priorit, zda potřebujete jít na lyžích do extrémů, nebo jste začátečník, který si vše potřebuje oťukat. Většina zkušených skialpinistů se nespokojí s jednou sadou lyží ani bot a mají jich hned několik.

Boty na skialpinismus

Co se týká bot, situace je podobná jako u lyží, některé boty jsou skvělé díky své tuhostí na sjezd, ale stoupání je v nich obtížnější, protože jsou těžší a mají menší rozsah komínu. Naopak ty, které usnadňují výstupy velmi ohebným komínem, nebývají tak vhodné pro dynamické sjezdy, protože nedrží dostatečně nohu v extrémních situacích. I zde samozřejmě existují univerzální řešení a nabídka se v tomto segmentu neustále rozšiřuje, tedy roste nabídka tuhých odlehčených bot s rozumným rozsahem komínu pro stoupání. Při výběru bot věnujte pozornost také volbě adekvátního vázání. Je velmi důležité, aby bylo vázání s botou 100% kompatibilní.