Tipy & rady

Sport na dovolené? Ano, ale nezapomeňte si pohlídat připojištění

Zatímco někdo chápe dovolenou jako jednu dlouhou relaxaci na lehátku, další skupina dovolenkářů nevynechá žádnou příležitost ke sportování. Často se přitom jedná o sporty, které běžně neprovádí, tedy různé adrenalinové zážitky a podobné aktivity. Je to i váš případ? Pak si dejte dobrý pozor na to, zda vámi provozované sporty kryje sjednané cestovní pojištění již v základu. V opačném případě vás mohou náklady na ošetření a léčbu vyjít velmi draho.

Češi aktivní dovolenou milují a nemohou se sportovních aktivit nabažit. Šnorchlují, potápí se, zkouší rafting a mnohé další aktivity, které však nemusí být zahrnuty v základním cestovním pojištění. Musí být pojištěny zvlášť v rámci pojištění rizikových sportů a některé nelze pojistit vůbec.

Náš tip: Do nepřístupného terénu by vám neměl chybět záchranářský batoh, nebo alespoň základní lékárnička.

Pokud vás napadlo, že na dovolenou vyrazíte pouze s kartičkou zdravotní pojišťovny (EHIC), raději od tohoto záměru upusťte. Měli byste nárok pouze na úhradu lékařské péče ve veřejných zdravotnických zařízeních, a to pouze v takovém rozsahu, jakou mají hrazenou obyvatelé dané země. Kartička pojišťovny navíc platí pouze v Evropské unii.

Sportování vás může stát miliony

Lékařská péče vás může stát mnohonásobně víc než dovolená. V některých destinacích je mnohem dražší než v České republice: například léčba a následná letecká přeprava po úrazy hlavy a mozku v Austrálii může ve finále stát i 1,5 milionu korun.

Rozhodně se nespoléhejte na to, že sportovní aktivitu zkoušeli lidé z vašeho blízkého okolí a nic se jim nestalo – díky pojištění budete mít jistotu, že se v případě úrazu nebudete muset starat o finanční stránku.

A na co byste si měli dát pozor? Hranice mezi zařazením sportovní aktivity do skupiny rekreačních a adrenalinových sportů je někdy velmi tenká. Například vysokohorská turistika bez horolezeckého náčiní do 3 500 m. n. m. bývá zahrnuta v pojištění rekreačních sportů, ale pokud si vyrazíte na výšlap o pár metrů výše, tzn., překročíte hranici 3 500 m. n. m., neobejdete se již bez pojištění adrenalinových sportů.