Tipy pro začínající skialpinisty
Skialpinismus v sobě spojuje hned několik různých aktivit. Je to jakási směs lyžování, horolezectví a turistiky. Je to aktivita, kterou provozují ti, kteří nechtějí sportovat v, někdy přeplněných, lyžařských střediscích. Skialpinismus poskytuje nejen radost z pohybu, ale i klid a nádherný výhled, jež mu dávají výstupy tichou a zasněženou krajinou.
Co je skialpinismus
Je to pohyb na lyžích volným horským terénem. Díky speciálnímu vázání a pásům nalepeným na skluznici můžete stoupat do kopce. Extrémní sjezdaři vyhledávají strmé sjezdy. Největším lákadlem tohoto druhu zimní aktivity je sjezd v čerstvém prašanu, kterému však mnohdy předchází namáhavý výstup. Skialpinisté bývají ohrožení lavinovým nebezpečím. Proto by měl mít každý nejzákladnější prvky výbavy, pro případ nouze – lavinový vyhledávač (pípák), lavinovou sonda a lopatu. Bez těchto základních pomůcek se žádní skialpinista neobejde.
Co je potřeba pro pohyb volným terénem?
Pro jakýkoli pohyb v horském terénu je potřeba nejen kvalitní oblečení, ale i lyžařská výbava.
- Lyže
Oproti klasickým lyžím jsou lehčí, širší a kratší. Na konci mají prohlubeninu pro připevnění háčku u stoupacích pásů. Nebojte se investice do kvalitních lyží, při skialpinismu oceníte všechny jejich výhody.
- Vázání
Lze jej nastavit do několika poloh. Pro výstup má pohyblivou patu.
- Stoupací pásy
Z jedné strany mají lepící vrstvu – přilepí se na skluznici v případě chůze vzhůru. Druhá strana zabraňuje klouzání po sněhu a je vyrobena povětšinou z umělého vlákna. Pokud je terén hodně kluzký, jsou vhodnější železa (mačky na skialpinistické vázání) – hroty se zaříznout do sněhu a ledu a lyže nekloužou.
- Obuv
Je od lyžařské obuvi odlišná – vnitřní bota je na šněrování nebo suchý zip, vnější bota je vyráběná z plastiku. Pata obsahuje mechanismus, díky kterému lze obuv uzpůsobit pro chůzi či sjezd.
Jak začít
U pohybu ve volném terénu velice záleží na zkušenostech. Jestliže jste se volným terénem nikdy nepohybovali, je vhodnější začít v nějakém středisku s možností freeridu (pláně či řidší lesní porosty).
Pokud již máte s jízdou v terénu nějaké zkušenosti (běžky, backcountry lyže), je potřeba natrénovat snožné oblouky s úzkým a širokým vedením lyží.