Tipy & rady

Vaginální infekce patří nejen mezi nepříjemné, ale i nebezpečné zdravotní obtíže

Mezi nejčastější příčiny vaginálních infekcí patří vaginální infekce bakteriálního původu, které mají na svědomí bakterie, jež narušují přirozenou rovnováhu pH v pochvě.

Příznaky

Mezi nejčastější příznaky bakteriálních infekcí patří především vodnatý nebo šedobílý výtok, který bývá doprovázený zápachem. Časté je i svědění.

Lze bakteriální infekci předcházet?

Základ tvoří správné hygienické návyky. Pro intimní hygienu nejsou vhodné jakékoli přípravky s parfemací. Parfemace není vhodná ani u pracích prostředků, které se používají pro praní spodního prádla.

Také je vhodná úprava jídelníčku. Kvasinkám prospívá cukr. Pokud se tedy u vás objevuje vaginální infekce, vyřaďte z vašeho jídelníčku rafinovaný cukr, který se vyskytuje nejen ve sladkostech, ale i ve slazených nápojích, limonádách nebo marmeládách. Chuti na sladké lze předejít kvalitní snídaní třeba v podobě ovesné kaše s ořechy a kousky čerstvého ovoce

Také je potřeba si dát pozor na potraviny s vysokým glykemickým indexem. Patří mezi ně bílé pečivo, těstoviny s kečupem, kukuřičné lupínky, popcorn, pečené brambory nebo rozvařená rýže.

Mezi ideální potraviny také nepatří takové, které obsahují barviva, dochucovadla a konzervanty – ochucené kefíry, podmáslí, syrovátka, káva, alkohol, potraviny obsahující ocet, sýry plísňové, roztíratelné a více tučné.

Do jídelníčku je naopak vhodné zařadit žitné pečivo, luštěniny, pohanku, jáhly, batáty, brambory uvařené ve slupce, čerstvé druhy zeleniny (především zeleninu listovou), ovoce (nevhodné jsou banány, hroznové víno a hrušky), ořechy, nikoli však solené či pražené, kvalitní oleje, bylinky, semínka, zelený čaj, pramenitou vodu a česnek.

Jak probíhá léčba?

V případě obtíží je potřeba navštívit lékaře, neboť bakteriální infekce se léčí pomocí antibiotik. Pokud nebude infekce léčena, může dokonce způsobovat neplodnost.

Také je důležité podpořit přirozenou vaginální rovnováhu a to pomocí vaginálních tablet.