Box už není sport jen pro muže

Box je brán dneska za klasický bojový sport. Ale nebylo tomu vždy tak. Vzájemné souboje mezi muži byly považovány dokonce i za zábavu pro ostatní.

Proboxujte se do pohody

Box je jedním z hlavních bojových sportů, ve kterém proti sobě bojují dva muži či ženy zároveň v ringu, ohraničeném lany, za pomocí pěstí. Takhle vnímá box většina z nás, kteří jsme s ním nepřišli nějak více do styku. Mezi boxery se objevují velká jména jako například světoznámý Mike Tyson, Muhammad Ali či Vladimir Kličko. Tihle boxeři jsou právem považování za legendy tohoto sportu. Ale jak to bylo s boxem dříve?

Souboje za pomocí pěstí jsou pro muže typické již od nepaměti, proto historie tohoto sportu sahá dávno do minulosti, do Asie, ale i do Evropy. Box byl dokonce zařazen do antických olympijských her již v roce 776 před naším letopočtem. Mezi současnou verzí sportu a tou antickou jsou samozřejmě velké rozdíly, proto se oba nedají srovnávat. Antičtí bojovníci se bili dokonce holými pěstmi, později si dokonce na pomoc brali různé předměty, jako například kovové kuličky či desky, aby mohli svého soupeře ještě více zranit. Lidé se pěstními souboji bavili dokonce na pouťových zábavách či na různých lidových slavnostech.

Box jako takový, jak ho známe dnes, vznikl jako sportovní disciplína až v 18. století v Anglii, šermířem Jamesem Figgem, který měl představu „šermování bez meče“ nebo, jak sportu říkal – „šermování pěstmi„. V roce 1866 došla tato pravidla obměn, z nichž nejdůležitější je začátek používání rukavic a stanovil se také časový limit na jedno kolo – a to 3 minuty.

V boxu se dokonce událo i amatérské mistrovství světa, a to v roce 1974, které pořádalo mezinárodní seskupení amatérských boxerů, které se dalo dohromady již v roce 1920.

Dnes se dá boxovat stále stejně, jak v ringu se soupeřem, tak se můžete vybít také sám či sama tím, že doma budete boxovat do tzv. boxovací hrušky. Je to způsob skvělého odreagování a vybití negativní energie, kterou za celý den nastřádáte.