Mnoho rodičů přemýšlí, jak by svému dítěti zajistit kvalitní náplň volného času a zároveň, aby se vybraný sport stal pro dítě v budoucnu koníčkem. Největší chybou je nutit dítě již od útlého věku ke specializaci. Pro zdravý vývoj dětí je ze všeho nejdůležitější všestrannost.
Kdy se sportem začít?
Nejlepší motivací je příklad rodičů. Když svého potomka podporují již od prvních krůčků a posilují v něm lásku k pohybu, je to ten nejlepší základ. Zpočátku stačí běžné aktivity jako je běhání, skákání, házení či chytání. Děti školou povinné mají dnes na výběr celou řadu disciplín a každá je založena na jiném pohybovém základu. U některých sportů, například gymnastice či krasobruslení, začínají děti třeba už ve dvou až třech letech. K dosažení vrcholové úrovně však není problém ani začátek kolem deseti let. Pro dítě by mělo být sportování radostí, nikoliv trestem.
Výběr vhodného sportu
Někteří rodiče mají tendenci vybírat pro dítě sport podle sebe, nebo z důvodu atraktivnosti či lokality sportovního klubu. Pokud se dítě vyhýbá dlouhodobé fyzické námaze při rodinných pěších túrách či cyklovýletech, pak asi nebude mít předpoklady pro vytrvalostní sporty. Měli byste se také zajímat o to, jak se dítě chová ve skupině ostatních dětí při míčových hrách. Zda chce aktivně získávat míč a jak se mu daří s ním zacházet. Nejste-li si jisti, existuje i program testování dětí založený na základě zábavného zkoušení fyzických a psychických předpokladů.
Jak poznat, zda má dítě talent
Každé dítě má sportovní nadání, jenom je třeba odhalit, o jaký sport jde. Určit předpoklady k dráze profesionálního sportovce v útlém věku je ošidné. Dítě totiž může mít skvělé výsledky jen proto, že se sportu věnuje od malička, takže má náskok před ostatními. Nezaměňujte talent za šikovnost či obratnost, i když i ty jsou dobrým základem.
Motivace
Nejlepší motivací je příklad rodičů. U některých týmových sportů se vytváří v dobrém slova smyslu „rodinné klany“, které si předávají místo z generace na generaci. Dítě je třeba také podporovat při nezdaru, důležitou motivací je přátelské prostředí a kamarádi v oddílu.
Co dělat, aby dítě bylo ve sportu úspěšné
Šampióni se stanou jen z velmi mála dětí. S úspěchem často souvisí i vysoké finanční náklady. Vychovat špičkového sportovce znamená pro rodinu oběť z hlediska času i peněz. Cílem sportovní výchovy by mělo být spíše vybudovat u dítěte celoživotní lásku k pohybu, který mu bude přinášet radost a potěšení.