Nezařazené

Proč je zdravé plavání

Těšíte se na léto, až zase budete chodit na koupaliště a „cachtat“ se ve vodě? Proč si to nedopřejete i jiných ročních období? Běžte si zaplavat!

Uplavala….

Věděli jste, že každé novorozeně po narození umí plavat, akorát to v průběhu prvního roku zapomene? Je to tím, že plavání je pro nás něco naprosto přirozeného, stejně jako třeba běh. Navíc je výhoda, že tento sport není nijak finančně náročný, protože není třeba pro jeho vykonávání nějaká speciální výbava, stačí nám pouze plavky, popřípadě plavecká čepice a můžeme se do toho pustit.

Plavání je doporučeno nejenom jako koníček, ale také musíme vyzdvihnout jeho blahodárné účinky na bolesti zad, kloubů či dýchacích obtíží. Skvěle Vám také zpevní vrchní polovinu těla a bude se Vám poté také dobře dýchat.

Chodit plavat můžete přes léto prakticky kamkoliv – máme spoustu přírodních koupališť, nádrží či přehrad, ale určitě se doporučuje při pravidelných návštěvách zvolit krytý plavecký bazén. Nejen kvůli teplotě vzduchu, ale hlavně proto, že se zde dá skvěle hlídat uplavaná vzdálenost. Nejlépe je pro začínající trénink zvolit kratší vzdálenosti, jako 50 až 100 metrů s dostatečnými odpočinky mezi jednotlivými cykly.

Oficiální plavecké styly jsou pouze čtyři, a to:

  • motýlek
  • prsa
  • znak
  • volný styl

Závodní plavání je hodně složitý a hlavně náročný sport, právě kvůli preciznímu zvládnutí techniky daného, vámi zvoleného stylu. Pokud ale nehodláte dobýt vrchní příčky řebříčku nejlepších plavců naší republiky, nemusíte se ničeho děsit a plavat si úplně v klidu.

Určitě se doporučuje při začátcích plavat asi třicet minut a zbytek hodiny věnovat následné regeneraci, například s horkou sprchou, párou nebo si na chvíli zajít do sauny, kde si navíc k zaslouženému odpočinku prohřejete i svaly.

Pokud Vás ale voda přitahuje natolik, že Vám plavání nestačí, určitě se můžete věnovat dalšímu sportu či koníčku – a to lodím, na kterých je možno získat také spoustu zážitků.