Jaké vázání zvolit pro vaše lyže
Bezpečnostní vázání tvoří nedílnou součást lyžařské výbavy. Je to bezpečnostní prvek, který nás spojuje s lyžemi. Hlavním úkolem vázání je zajištění kontaktu mezi botou a lyží a samozřejmě zajištění bezpečnosti, v případě prudšího pádu. V nabídce nalezneme několik různých typů bezpečnostních systémů – vyhazování paty a špičky nahoru nebo do stran.
Vázání většinou bývá součástí lyží, ale někdy je potřeba koupit jej samostatně. Pokud jdete kupovat vázání na lyže je potřeba brát v potaz několik faktorů. Je to především vaše lyžařská zdatnost, razance jízdy, styl lyžování, vaše hmotnost, která patří mezi základní kritéria při výběru a v neposlední řadě terény a tratě, na kterých se budete pohybovat nejčastěji.
Sjezdové vázání
Pokud jste příznivci obřího slalomu, ideální je pro vás vázání s deskou, která bude lyže tlumit. Pro rekreační lyžaře je vhodnější vázání, které umožní lyžím co největší průhyb v oblouku.
Speciální druhy vázání
V této skupině naleznete vázání pro freeride, freestyle či skialp.
- Freeride lyžování
Vázání pro tento styl je uzpůsobeno zvláštním potřebám. Lyžaři se totiž pohybují volným terénem či v lyžařských parcích. Zpravidla je to vázání dělené, jehož součástí je i zvláštní vrstva, která tlumí nárazy po skocích. Výhodou je, že nabízí stejnou funkčnost při sjezdu, jako vázání pro klasický sjezd.
Vázání jak pro freeride, tak i pro freestyle má často kratší špičku i patu, díky tomu se dostane váha vázání blíže ke středu. Tím se lépe rozloží váha a těžiště na lyži.
- Skialp
Vázání je asi o polovinu lehčí, avšak neposkytuje tak komfortní vlastnosti při sjezdu.
- Vázání závodní
Tento druh vázání tvoří speciální kategorii. Je uzpůsobeno pro extrémní rychlost.
O vázání je potřeba pečlivě pečovat. Je potřeba jej mít správně nastavené. Vhodné je odborné namontování, seřízení i pravidelná kontrola. Jen tak zajistíte svoji bezpečnost během zimních radovánek.