Taky už Vás nebaví pořád sedět na gauči a ukousávat se nudou? Nevíte, co máte dělat? Není nic jednoduššího, než se jít prostě proběhnout někam ven.

Proběhněte se do pohody

Všichni známe to pořekadlo – žádný učený z nebe nespadl. A je na tom velký kus pravdy! Každý musíme nejprve nabrat nějaké zkušenosti, než se pořádně pustíme do jakékoli činnosti naplno. Ani sport tudíž není výjimkou. Například při běhání je třeba se také poučit z chyb vlastních či z chyb ostatních, proto máme pro Vás pár typů, na které byste měli při běhání myslet.

  • 10 procent

Tohle je jedno z nepsaných pravidel běhání. Spočívá v tom, že bychom měli každý měsíc zvyšovat při aktivním běháním alespoň o 10 procent zátěže. Ale musíte být opatrní, nepřidávejte více, i když se cítíte dobře. Přidávejte postupně, protože Vaše tělo si musí na přidávání zátěže zvyknout postupně – velký zápřah by jej mohl poškodit.

  • Pravidlo dvou hodin

Běžte se proběhnout nejdříve dvě hodiny po jídle, do té doby se dokáže žaludek dostatečně vyprázdnit a Vy se budete cítit lehčí. Pokud nemáte tolik času, dejte si jen lehké jídlo s vysokým obsahem karbohydrátů.

  • Deset minut

Dejte si před každým tréninkem malou „zahřívačku„, která spočívá v desetiminutové chůzi. Předejdete tak zbytečný zraněním nebo natáhnutí svalu. Stejně tak věnujte deset minut vychladnutí po běhu.

  • Pravidlo dvou dnů

Začíná Vás při běhání pobolívat kloub či sval? Je to příznak zranění, takže pokud to trvá více, než dva dny, vezměte si od běhání volno, abyste si nezpůsobili nepříjemné zranění a nebyli potom ochuzeni o další tréninky, případně byste museli jít d nemocnice, což si určitě nepřeje nikdo z nás.

Pokud Vás ale spíše láká chůze, než běhání, jistě se také můžete věnovat sportu – turistice, která je u nás oblíbena o nic méně, než běhání a navíc si při chůzi skvěle dokážete pročistit hlavu od běžných starostí či stresů z práce, které nám dokáží zamotat hlavu na hodně dlouho.