Inspirace Tipy & rady Zajímavosti Zdraví

5 věcí, které se dějí, když to přeženete s tréninkem

Je skvělé, že pravidelně trénujete, makáte na sobě a viditelné výsledky vás ženou kupředu za vaším cílem. Nepřirozené pro tělo je, když trénink ženete do extrému a nedáte mu čas na zotavenou. Pokud jde o samotný trénink, dbejte spíše na jeho kvalitu než délku. Někdy si ani mnoho lidí neuvědomuje, že trénuje až moc a svému tělu spíše škodí, než-li prospívá. Koukněte na naše tipy a pokud se v nich najdete, zkuste více odpočívat.

1. Zvýšená bolest svalů

Jistě, bolest svalů druhý den je naprosto normální po intenzivním tréninku. Ale když se vás bolest drží déle než 72 hodin po vašem tréninku, je to znamení, že vaše svaly potřebují zotavit. Pokud je nenecháte odpočinout, může to silně ovlivnit další budování svalů.

2. Zvýšené riziko poranění

Když jste přetrénování, v podstatě pracujete v oslabeném stavu, a tím je tělo daleko více zranitelné. Pokud zjistíte, že se častěji zraníte nebo se dokonce objeví stará zranění, je to impuls pro oddych a regeneraci vašich svalů.

3. Jste pomalejší a cítíte větší únavu?

Není divu, že když je vaše tělo vyčerpané, máte pocit, že jste pomalý. Přetrénování může vaše tělo uvést do katabolického stavu, který sníží vaši imunitu. Takže když se začnete cítit přepracovaní nebo často onemocníte, jedná se o klasické znamení vašeho těla, které vám řekne, abyste zpomalili.

4. Ztratíte motivaci

Zmizela vaše hnací síla a motivace k dalšímu tréninku? Rozhodně to není neobvyklé, ale pokud trénujete již nějakou dobu, pohyb se vám všeobecně líbí najednou trpíte nedostatkem zájmu, je čas odpočinout si.

5. Zastavíte svůj pokrok

V neposlední řadě, přetrénování může zpomalit váš pokrok. To znamená, že jdete o krok vpřed a o dva kroky zpět. Když přepracováváte své tělo, neustále si trháte svaly, aniž byste jim poskytli dostatek času na regeneraci. Budete pokračovat ve svém pokroku pouze tehdy, když dáte svým svalům příležitost odpočívat a zotavit se dříve, než vaše tělo připravíte k dalšímu výkonu.

Věřte, že méně nekdy může být více. Je to v pořádku mít den volna a odpočívat. Spánek a zdravá výživa vám může dát lepší výsledky, než se snažit zničit ve vytrvalém cvičení.