Novinky Ostatní Zajímavosti

Americká fotbalová kultura

Jak se popularita fotbalu ve Spojených státech rozrůstá, američtí fanoušci se obracejí do zahraničí kvůli kulturní inspiraci – pro lepší nebo pro horší?

Fotbal je opravdu světovým sportem. Téměř polovina světové populace má zájem o fotbal, podle zprávy Nielsena Sports z roku 2014, 20 procent populace hraje fotbal alespoň jednou týdně.

V USA se popularita tohoto sportu v posledních několika desetiletích postupně zvyšuje. Co způsobilo nárůst amerického zájmu? Hostování Světového poháru FIFA v roce 1994 k tomu jistě přispělo, stejně tak jako inaugurační sezóna Major League Soccer v roce 1996. Mezi další pravděpodobné faktory patří zvýšené vzrušení kolem mužských i ženských Světových pohárů

S rostoucí popularitou fotbalu ve Spojených státech vzniká potřeba vytvořit zvláštní kulturu kolem tohoto sportu. A stejně jako většina kultury v této zemi byla naše fotbalová kultura převážně vypůjčena ze zahraničí. Výsledek: směsice dobrého i špatného

Dobrý vliv: kulturní výměna

Zapadnutí do nejoblíbenějšího mezinárodního sportu přináší chvályhodnou dávku multikulturního povědomí a zájmu o často izolované státy. Vzestup fotbalu ve státech umožnil přijetí jazykových a kulturních postupů z jiných zemí.

Jeden z nejpozoruhodnějších příkladů přichází v podobě zpěvu na stadionu. Na fotbalovém utkání v americkém hlavním městě se například ocitnete obklopeni fanoušky DC United, kteří zpívají ve španělštině:

Vamos
Esta noche
Tenemos que ganar

„Vamos“ chorál je ukázkovým příkladem toho, jak se cizí jazyk může bez problémů stát součástí americké fotbalové kultury.

Špatný vliv: objevuje se hooliganismus

Pokud jste viděli film z roku 2005 Green Street Hooligans, získali jste (dramatizovaný) pohled na někdy násilnou fotbalovou kulturu. Anglie je zvláště známá pro bitky, které často vyvolává mezi soupeřícími skupinami “příznivců” – nadšených fanoušků určitého družstva. Tak zvaný “hooliganismus” se stal znepokojujícím základem fotbalové kultury po celém světě.