Při návštěvě Francie nebo v cestopisných filmech jste určitě viděli, jak se muži v důchodovém věku náruživě věnují hře pétanque. Tato hra má dlouholetou tradici ve Francii a ve Velké Británii, kde se nazývá bowls. Záleží, jak se k této hře přistupuje. Pro někoho to může být nuda, pro jiné naopak velká zábava. Pétanqu se může věnovat opravdu každý bez ohledu na věk. Dokonce se dnes hraje i na profesionální úrovni a profesionálové mají svou vlastní World Bowls Tour a pořádají se také mistrovství světa jednotlivců, dvojic, trojic nebo čtyřčlenných týmů. Pétangue může být skvělou zábavou pro menší kolektiv lidí, takže si jej můžete zahrát například při rodinné oslavě na zahradě, nebo na podnikovém večírku.
Pravidla pétanque
Princip spočívá v koulení, nebo spíše v házení speciálních koulí s cílem přiblížit vlastní vlastní koule k malé bílé kuličce. Hrát se dá prakticky všude, kde je kus rovné plochy. Proto můžeme třeba ve Francii vídat zralé muže, jak hrají pétanque v parku ve stínu stromů, ať už ve městech či na venkově. Rozměry hřiště nejsou pevně dané, zpravidla je délka zhruba 40 metrů a šířka asi šest metrů. Ovšem při amatérském hraní obvykle záleží na domluvě hráčů, takže někdy stačí i několik málo metrů.
Jak se pétanque hraje?
Hrát mohou dva hráči proti sobě, nebo i více lidí. Tato hra je vhodná opravdu pro všechny, jak pro děti tak pro dospělé, dokonce i v pokročilém věku. Taktika spočívá ve snaze každého hráče hodit kouli tak, aby se dostala co nejblíže k „prasátku“. Malá kulička, čili prasátko nebo také košonek, se nejprve vhodí na hřiště jako první, aby se určila vzdálenost, na jakou se bude házet. Potom začne jeden tým a snaží se přiblížit k prasátku. Druhý tým se snaží o to samé a může se pokoušet také odťuknout protihráčovu kouli od prasátka. Dané kolo vyhrává tým, který má svou kouli nejblíže prasátku. Hrát se může na 5, 10 nebo i více kol podle domluvy.