Inspirace

Jak moc těžké je naučit se potápět? Není to pro každého, ale stojí to za to

Mořské hlubiny ukrývající nám běžně neviděný a skrytý život jsou velice lákavé. Mnoho lidí proto každý rok míří do exotických destinací, aby shlédlo ty největší poklady, které moře ukrývá. I když toho lze při běžném šnorchlování zahlídnout mnoho, potápění nabízí přeci jen ještě intenzivnější zážitek. Jak moc je potápění těžké a co všechno je k tomu potřeba?

Dobrý zdravotní i psychický stav je důležitý

Potápěčský kurz si můžete udělat jak tady u nás, tak v zahraničí. Právě za zahraničními kurzy se lidé v posledních letech vydávají stále častěji, protože pak mohou rovnou zkoumat podmořský život, aniž by museli někam přejíždět. Větší zájem bývá ze strany mužů, ale do tohoto adrenalinového sportu se zamilovává i mnoho žen.

Potápění je pro každého, kdo nemá žádné závažnější zdravotní problémy. Problém ale může nastat třeba u klaustrofobiků nebo lidí s panickými poruchami, kteří by nad sebou mohli ve vodě ztratit kontrolu. Kurzy ale vždy probíhají za dohledu odborníků, kteří dokážou v čas zareagovat.

Při potápění do hloubky 40 m a méně se jedná o záležitost pro začátečníky a mírně pokročilé. K potápění do hloubek musí docházet postupně, a tak se není třeba bát toho, že hned poplavete kamsi do hlubin.

Jaké vybavení je potřeba?

Pokud si chcete potápění jen vyzkoušet a nemáte v plánu se mu nějak více věnovat, potápěčské vybavení si můžete půjčit. Obvykle bývá k zapůjčení jak v českých potápěčských školách, tak v těch zahraničích.

Jestliže ale je vaším záměrem se potápět, určitě se nechte pojistit. Potápění totiž nepatří mezi běžné sporty, ale spadá do sportů adrenalinových a extrémních a v případě zahraniční cestovní pojistky je třeba si pojištění na potápění v zahraničí k pojistce přidat.

Zahraniční kurzy bývají kratší

Pokud navštívíte kurz tady u nás v Čechách, pravděpodobně bude probíhat zhruba 2 měsíce. V zahraničí je to ale jiné a na otevřenou vodu zde půjdete nejspíš mnohem dříve. Co se týče oblíbených destinací pro potápění a zároveň místa, kde je kurzů nejvíce, jedná se hlavně o exotické lokality. Například Filipíny, Egypt, Indonésie, Thajsko nebo třeba Maledivy.

Pokud by bylo vaším cílem potápění v hloubce nad 40 metrů, tedy 40 metrů a níž, už se bude jednat o dlouhodobější a nákladnější záležitost, a to jak finančně, tak časově. Do takových hloubek není možné se potopit po začátečnickém kurzu a nejspíš si to vyžádá i vlastní vybavení.

Ať tak či tak, poznávání podmořského světa určitě stojí za to!