Inspirace Zajímavosti

Co je těžší než přeplavat La Manche? Severní kanál

Přeplavání kanálu La Manche je výzvou pro mnoho plavců a u veřejnosti má tento výkon velký ohlas. Ovšem téměř stejná vzdálenost a možná ještě horší podmínky čekají na plavce v Severním kanálu, což je průliv mezi ostrovy Irsko a Velká Británie, který tvoří hranici mezi Skotskem a Severním Irskem. Nástrahy tohoto kanálu úspěšně zvládl český plavec Jaroslav Chytil, který jej zdolal v roce 2018 za 16 hodin. Musel překonat mořské proudy, chlad i desítky žahnutí od medúz. Severní kanál je zřejmě nejnáročnější mezi sedmi světovými úžinami, které se plavci snaží zdolávat.

Jak plavba probíhala?

Do moře vstoupil Jaroslav Chytil ve čtyři hodiny ráno na pobřeží Severního Irska a vydal se směrem Skotsko. Nejhorší pocity měl první dvě hodiny, kdy byla tma, jen osvětlené pobřeží a pod ním deset metrů vody. Po startu viděl před sebou jen jakýsi bílý flek, což byla doprovodná loď. Na sobě směl mít pouze plavky, silikonovou plaveckou čepičku, špunty do uší a plavecké brýle. Proti chladu a odřeninám se mohl namazat směsí lanolinu a bílé vazelíny. Plaval jedno tempo za sekundu, každých dvacet minut se zastavoval na povinné jídlo, při kterém mu posádka podávala prodlouženou tyčí teplý jontový nápoj. Aby mu nebylo špatně, pil jen dávky po čtvrt litrech. Byl sice vybaven rozmixovanou směsí banánů a avokáda, ale v extrémních podmínkách zjistil, že mu nedělá dobře.

Jaké byly při plavbě podmínky?

Teplota vody měla v průměru 13 stupňů a až u skotského pobřeží se podle plavcových slov ohřál, nebo stoupla na 14,4 stupně. Krize přišla kolem desáté hodiny plavby, kdy přišly velké vlny, Jaroslav si natáhl sval v rameni a šest kilometrů před Skotskem začaly silné proudy. Zde unavení plavci často končí. Ke konci se navíc dostal kvůli odlivu do proudu, ve kterém měl pocit, že přes dvě hodiny stojí na místě. Všechny nástrahy vydržel i díky podpoře rodiny a přátel, kteří ho sledovali přes web a posílali mu vzkazy, které posádka psala na bílou tabuli, jejíž pomocí s ním komunikovali. Vše se zlomilo těsně před cílem, kdy přestaly i proudy a s dotekem pevniny se dostavila nesmírná euforie.