Inspirace Kolektivní sporty Zajímavosti

Co je to hattrick?

S tímto pojmem se nejčastěji setkáváme zejména ve fotbale a hokeji, ale také v pozemním hokeji, florbalu, sálovém fotbalu a dalších kolektivních hrách. Hattrick znamená, že jeden hráč vstřelí během jednoho utkání tři góly. Do hattricku se nepočítají góly vstřelené v penaltovém rozstřelu, nebo při samostatných nájezdech. Někdy se užívají ještě další zpřísňující pravidla, například že všech tří branek musí být dosaženo v jednom poločase nebo v jedné třetině, nebo že mezi těmito třemi brankami nesmí padnout gól vstřelený jiným hráčem. V takových případech se hovoří o čistém hattricku.

Jak vznikl pojem hattrick

Poprvé se tento termín objevil v 19. století ve Velké Británii. Tehdy se dosáhl jeden jeden vítěz turnaje v populární anglické hře zvané kriket tři body. Za vítězství dostal jako odměnu klobouk. Název totiž pochází ze spojení slov hat a trick, což v překladu do češtiny znamená trik s kloboukem.

Zlatý hokejový hattrick

Tohoto termínu se používá v souvislosti se slavnou érou českých hokejistů. Jedná se o tři úspěšné sezóny od olympijského turnaje v Naganu v roce 1998. Od sezóny 1999 do roku 2001 se český národní hokejový tým stal třikrát vítěze světového šampionátu. Tento ojedinělý úspěch zatím nikdo nezopakoval, takže jsme dosud jedinými strážci zlatého hattricku.

Výjimečný atletický hattrick

Česká lehká atletika se pyšní zlatým olympijským hattrickem oštěpaře Jana Železného. Tento legendární oštěpař vyhrál třikrát za sebou olympijské zlato, a to v letech 1992 v Barceloně, 1996 v Atlantě a 2000 v Sydney. Navíc je dodnes držitelem světového rekordu. Díky těmto úspěchům si vydobyl pozici nejlepšího světového oštěpaře všech dob.

Slavné fotbalové hattricky

Historie nejpopulárnější hry na světě zná celou plejádu slavných hráčů, kteří dokázali za svou kariéru zaznamenat spoustu hattricků. V posledních letech vládnou fotbalu dvě hvězdy, a to Cristiano Ronaldo a Lionel Messi. Ronaldo se pyšní například rekordními třemi hattricky v jedné sezóně (2015/16). Oba hráči zaznamenali několik hatricků i v nejslavnější klubové soutěži, kterou je Liga mistrů.