Zajímavosti Zdraví

Tenis – starobylá hra v moderním duchu

Taky se rádi věnujete sportovnímu vyžití a baví Vás míčové hry? A co takový tenis? Zkusili jste ho někdy? Pokud ne, máte určitě nejvyšší čas!

Odpalte si svůj míček

Každý milovník sportu bude mít jistě alespoň okrajové znalosti o jednom z nejrozšířenějších sportů u nás, hned po fotbale a hokeji – o tenisu. Jména jako Roger Federer, Rafael Nadal či náš nejznámější tenista Tomáš Berdych, určitě něco řeknou i těm nejméně informovaným z nás. Tenis je totiž celosvětově uznávaný sport a je označován za bílý sport.

Jedná se o míčovou hru, kterou můžou hrát dva nebo čtyři hráči – takže hrají buď dvouhru anebo čtyřhru. Hraje se na obdélníkovém hřišti, přičemž se protihráč snaží tenisovou raketou dostat míček do soupeřova pole tak, aby ten nebyl schopný míček poslat zpět a zůstal mu na jeho hrací ploše, které se říká dvorec.

Tahle hra vznikla ve Francii, a to již v roce 1275 a byla hrána urozenými řeholníky, často na klášterních svorech namísto rytířských zábav. Profesionální zápasy se poprvé začaly hrát v 15. Století v Anglii, na kteréž se sázely nemalé peníze. Podle výše vyhraných a vyplácených sázek se také odvodilo dnešní bodování, kdy hráč za každý vyhraný míč má určitý počet bodů:

 • 15:0
 • 30:0
 • 40:0
 • Celá hra (60:0)

Pokud je stav 0, říká se tomu „love“ (láska) z angličtiny, kdy se říkalo, že kdo má nulu – neboli nic nevyhrál, tomu ještě zbývá láska.

Dříve se dokonce míčky odpalovaly holou dlaní, až později byly nahrazeny raketami.

Dnes se již tenisu věnuje mnoho sportovců, je dokonce daný i žebříček těch aktuálně nejlepších, řazených dle aktuálně dosažených bodů a rozdělen na ženy a muže:

Muži:

 1. Rafael Nadal
 2. Roger Federer
 3. Andy Murray
 4. Alexander Zverev
 5. Marin Cilic
 6. Novak Djokovic
 7. Dominic Thiem
 8. Stan Wawrinka
 9. Grigor Dimitrov
 10. David Goffin

Ženy:

 1. Simona Halep
 2. Gabrine Blanco Muquruza
 3. Karolína Plíšková
 4. Elina Svitolina
 5. Venus Williams
 6. Carolin Wozniacki
 7. Jelena Ostapenko
 8. Svetlana Kuznetsovova
 9. Caroline Garcia
 10. Johanna Konta

Body tito hráči získávají od asociace tenisových profesionálů, která jim je uděluje v závislosti na odehraných turnajích.