Tipy & rady

Lichořeřišnice aneb dokonalý lék a doplněk stravy?

Na trhu s bylinkami nalezneme řadu zázračných rostlin. Jednou z nich je i lichořeřišnice. Ta pomáhá léčit běžná onemocnění, ale také jim předcházet.

Lichořeřišnice už natolik zdomácněla, že je těžké si domyslet, odkud vlastně pochází. Ze starých pramenů ale víme, že tuto rostlinu používali už staří Inkové k léčbě infekcí a dalších nemocí. Díky tomu si můžeme domyslet, že pochází z Jižní Ameriky. Až z tohoto kontinentu se dostala do Evropy, posléze do celého světa, kde do dnešních dní pomáhá tisícům nemocným.

Dokonalý lék na běžná onemocnění

Lichořeřišnice, která pomáhala císaři Rudolfovi II. či americkému prezidentovi Thomasi Jeffersonovi, si drží svoji výsostnou pozici do dnešních dní. Znají ji zejména pacienti trpící zánětem močových cest. Při včasném podání dokáže nemoc potlačit, případně zmírnit její průběh. Vhodná je také jako prevence proti onemocnění prostaty.

Jedná se o vhodný doplněk i během klasických onemocnění. Podává se během chřipky či nachlazení, při bolestech v krku a zánětech dýchací soustavy. Díky látkám v ní obsažených uvolňuje hlen, čímž dezinfikuje dýchací cesty. Zároveň podporuje prokrvení a působí proti plísním. Lichořeřišnice se hodí i při prevenci. Posiluje totiž imunitní systém a zabraňuje opětovnému navrácení nemoci.

Nepřekračujte doporučené dávkování

V jakých variantách je dostupná lichořeřišnice? Tablety jsou základní variantou, kterou naleznete v téměř každém obchodě či bylinkářství. Extrakty z lichořeřišnice v podobě tablet se dobře podávají a tráví. Tablety se doporučuje dávkovat dvakrát denně, zpravidla ráno po snídani a odpoledne.

Lichořeřišnice kapky nebo tinktura zase nabízí alternativu v podobě kapalného skupenství. Podávejte ji v objemu 0,5 gramu a smíchejte s 300 ml libovolné tekutiny. Denní dávka by neměla překročit jeden gram. Přesné dávkování ale naleznete v příbalovém letáku. Případně se poraďte se svým lékařem, který dávkování upraví na míru.